Startside ] Sakramentene ] Påske ] Peter og Paulus ] Messen ] Kristne tegn ] Jul ] Informasjon ] Jesus ] Paven ] Tro ] Maria ] Bønn ] I kirken ] Helgener ] Den hellige Ånd ] Bibelen ] Arken ]

Hva var det Isak så?

"Så varmt det er," sa Isak og tørket svetten av pannen med hånden sin. Det var bedre nede i Gaza der vinden blåste så deilig fra havet. "Er det langt igjen til Jerusalem nå?" spurte Isak faren. Han hadde fått lov til å sitte midt på kjerren med alle sakene faren skulle selge i Jerusalem. Et muldyr trakk kjerren, og faren til Isak gikk ved siden av og holdt i tømmene.

Faren til Isak hadde reist denne veien mange ganger før. Familien hans levde av at han kjøpte utenlandske ting i Gaza som han solgte på markedet i Jerusalem. Isak hadde også vært med faren sin forrige gang han dro. Da hadde faren bestemt at det var på tide at Isak lærte seg hvordan man skulle drive handel.

Den første gangen Isak hadde vært med på turen, hadde han stortrivdes hele veien. Han hadde aldri vært så langt utenfor Jerusalem før, så hele veien var ny og spennende. Nå kjedet han seg og det var varmt. Ikke hadde de møtt noen andre på aldri så lenge heller.

Der kom det endelig en annen vogn imot dem på veien. Men for en fin vogn det var! Det var ingen åpen kjerre slik som Isak og faren hadde, men en vogn med tak og vegger laget av stoff med fine mønstre. Han kunne se at den var trukket av en flott sort hest. Der stoppet sannelig vognen rett ved bekken som rant ved siden av veien. Isak så at to menn gikk ut av vognen. Den ene var kledd i fine klær. Det var ikke slike klær som de fleste i Jerusalem gikk med, men en flott mørkerød kjortel med gulltråder i. Isak tenkte at den som gikk med så fine klær måtte nesten være konge, eller i hvert fall komme fra et annet land. Den andre mannen gikk kledt slik som faren og han selv. Men vent, kjente han ikke den mannen? Jo, Isak kjente ham igjen fra Jerusalem. Han pleide å dele ut mat til fattige enker, het Filip, og var én av dem som trodde at Jesus hadde stått opp fra de døde.

Begge mennene gikk ned til bekken. Isak så at den utenlandske mannen tok av seg den fine kappen. Men hva skjedde? Filip dykket den utenlandske mannen ned i vannet i bekken; først én gang, så én gang til, og så enda én gang. Isak kunne høre noen av de ordene som Filip sa: "Faderen, Sønnen og den Hellige Ånd." Isak tittet på faren sin som også hadde sett det samme som han. Isak så at han lurte på hva som hadde skjedd. Da Isak så bort mot de to mennene igjen, fikk han ikke øye på Filip. Han var forsvunnet, men den utenlandske mannen satte seg inn i vognen igjen og så veldig glad ut.

På resten av turen kjedet ikke Isak seg mer. Han og faren snakket hele veien om det de hadde opplevd, og Isak bestemte seg for at han skulle spørre én av de som trodde at Jesus hadde stått opp fra de døde om det han hadde sett.

Hva tror du Isak hadde sett?

Startside ] Sakramentene ] Påske ] Peter og Paulus ] Messen ] Kristne tegn ] Jul ] Informasjon ] Jesus ] Paven ] Tro ] Maria ] Bønn ] I kirken ] Helgener ] Den hellige Ånd ] Bibelen ] Arken ]